התכוונות - sankalpa
לשתול את הזרע לשינוי
תרגול יוגה נידרה
 
הטכניקה היעילה ביותר ביוגה נידרה, לשם אימון המיינד (mind), היא ההתכוונות sankalpa)) אותה המתרגל בוחר לעצמו במהלך התרגול.
המילה sankalpa באה מסנסקריט וניתן לתרגמה כהחלטיות או החלטה. החלטה זו מהווה שלב משמעותי במהלך היוגה נידרה וטכניקה חזקה לעיצוב האישיות, הכוונות והכיוונים של האדם בחיים לעבר החיובי. אם אתה מודע ויודע מה אתה רוצה להשיג בחיים, ההתכוונות יכולה לעצב את גורלך. אם אתה מעוניין להפוך לצייר, סופר, מרצה או מורה רוחני, אתה יכול לאמן את עצמך דרך טכניקה פשוטה זו, אך ראשית עליך למצוא כיוון.
רובנו משייטים בחשכה; איננו יודעים לאיזו דרך אנו פונים, כייון שאנו מובלים ע"י כוחות חיצוניים, נמשכים ונדחפים ע"י הפיתויים הסובבים אותנו. לעיתים אנו אכן פונים לכיוון הנכון, אך זה קורה לרוב מפני שנדחפנו לשם; אין לנו ברירה. באמצעות השימוש בטכניקת היוגה נידרה אנו לומדים להגיע למצבים בהם יש לנו בחירה בחיינו. הבחירה נוצרת ע"י השימוש בהתכוונות.

ההתכוונות לובשת צורה של משפט מנטלי קצר המוטמע בתת המודע במהלך היוגה נידרה תודות לכך שבזמן זה התת מודע מצוי במצב של קבלה ורגישות לאוטוסוגסטיה. מצב זה אינו אפשרי כאשר האדם שרוי במישור אינטלקטואלי פעיל, אלא רק כאשר תודעתו רגועה ושקטה. לפני תרגול היוגה נידרה ובסופו ישנו פרק זמן קצר המוקדש להתכוונות. האמירה בתחילת התרגול היא כמו שתילת זרע בקרקע, והחזרה בסוף התרגול משולה לפעולות הדישון וההשקיה.

התכוונות הינה החלטה מודעת להפוך למישהו או לעשות משהו בחייך. לכולנו יש תשוקות ושאיפות רבות, ובכל זאת רובן הולכות לאיבוד, נשחקות או מתפזרות במהלך החיים. הדבר משול לפיזור זרעים לכל עבר- ייתכן וחלקם יצמחו אך רובם לא ינבטו. ההתכוונות היא זרע אותו אתה יוצר וטומן בעומק הכרתך. כאשר ההכרה נקייה, ההתכוונות גדלה היטב - אם אתה מכין את הקרקע ע"י הפיכת הקרקע, דישון וניכוש העשבים השוטים ואז מטמין את הזרע, הצמח יגדל טוב יותר. באותו האופן ניתן להתייחס ולהכרה ולרעיון: אם תכין את הכרתך ותטמין את הרעיון היטב, הרי שהזרע יגדל ויפרח בחייך ויהפוך לכלי משמעותי מאד לקביעת כיוונם.

אנשים רבים מקבלים החלטה אינטלקטואלית הנושאת פרי לעיתים נדירות, זאת מכיוון שהחלטות אלה אינן מוטמנות עמוק מספיק ומתקבלות כאשר ההכרה מופרעת או אינה מוכנה לקבלן. כדי להצליח בכך ההתכוונות צריכה להיטמן בעזרת כוח רצון חזק בשילוב רגש. חייבים להטמין את ההתכוונות כאשר ההכרה רגועה ומוכנה לקבל ולספוג אותה לתוכה – למצב זה ניתן להגיע במהלך היוגה נידרה.

כאשר ההתכוונות טמונה עמוק בתת המודע, היא אוספת את הכוחות הרבים הנמצאים שם כדי לשאת פירות. זרע עמוק וחזק זה עתיד לבסוף להגשים את עצמו שוב ושוב ברמה המודעת וליצור שינוי משמעותי באישיותך ובחייך. לכל אחד מאתנו ישנה יכולת לעצב מחדש את נפשו. אין אישיות הנמצאת מעבר ליכולת ההשתנות, ואין פחד או אובססיה עמוקים כל כך שלא ניתן לשנותם.

שורש השינוי מצוי בהתכוונות המתחוללת במהלך היוגה נידרה. על התכוונות זו להיתמך ע"י כוח רצון עז כדי שתשא פרי. ההתכוונות היא טכניקה חזקה, ועל כן יש להשתמש בה בצורה מושכלת. ניתן להשתמש בטכניקה זו למטרות רפואיות, אך עדיף להשתמש בה למטרות עמוקות יותר כגון מודעות עצמית מלאה. אם ברצונך לשנות את הדפוס לפיו מתנהלים חייך, ביכולתך לעשות זאת ע"י שימוש בכוח הטמון בטכניקה זו בשילוב היוגה נידרה. אם ישנה נטייה או הרגל שליליים בחייך וברצונך לתקנם, ניתן להשיג זאת ע"י התכוונות חיובית.
ההתכוונות היא טכניקה חזקה הניתנת בידינו. מטרתה אינה למלא את תשוקותינו אלא ליצור כוח במבנה ההכרה. ניתן אפילו לומר שההתכוונות היא כוחו של הרצון. רצוי לבחור התכוונות רק כאשר עמדתם על דעתכם ואתם מבינים את מטרתכם ומשמעותה עבורכם. בתחילה רוב האנשים אינם מבינים מהי ההתכוונות ואיזו התכוונות לבחור, ולכן עדיף לעיתים לחכות עד שהדבר יתבהר.
 
ההתכוננות יכולה ליצור כיוון לכל חייך אם תשתמש בה בחוכמה, אך אם תשתמש בה רק כדי לבטל הרגלים רעים כעישון או שתייה, הרי שאתה מבזבז כלי משמעותי זה. מטרתה ליצור שינוי בכל אורח החיים, לא רק זה הגופני אלא גם הנפשי, הרגשי והרוחני. כך, גם אם אתה מעשן כבד או אלכוהוליסט, יתחולל תהליך שבמהלכו תוותר על הרגלים אלה כחלק טבעי מהשינויים שיחולו בחייך. לכן איננו ממליצים על שימוש בטכניקת ההתכוונות לשם היפטרות מהרגלים רעים; עדיף להשתמש בה כדי לשנות את כלל האישיות כך שזו תהפוך מאוזנת, מאושרת ומסופקת יותר. כאשר ההתכוונות הופכת להיות הכוח המכוון בחייך, כל דבר אותו אתה עושה הופך להצלחה.

איך לבחור התכוונות?
על ההתכוונות להיות מנוסחת בצורה מדויקת ופשוטה. אנו מנסחים אותה כמשפט פשוט וחיובי, אחרת היא לא תיקלט היטב בתת המודע. אל תיחפז לבחור התכוונות המתאימה לך. בדוק מהם צרכיך האמיתיים ולאן אתה מעוניין לכוון את המרץ והאנרגיה של חייך.

אתן מספר דוגמאות:
  • אני יותר מודע ויעיל בחיי.
  • אני הופך לכוח חיובי בהתפתחותם של אחרים.
  • אני מצליח בכל מה שאני לוקח על עצמי.
  • אני משיג בריאות מלאה.
לאחר שבחרת התכוונות אל תשנה אותה. אל תצפה לתוצאות מיידיות. זכור שנידרש זמן ליצירת השינוי, זאת בהתאם לטבע ההתכוונות ולרמת השפעתה על חייך. כאשר אתה חוזר על ההתכוונות הדגש אותה ושלב רגש באמיתה. התוצאה תושפע מכוונתך ומהצורך האמיתי להשגתה הטמון בך.
במהלך התוכנית 108 ימים של שינוי צריך לשים לב שהמטרות הן אכן רלוונטיות לפרק הזמן הזה

 


קורסי יוגה נידרה נערכים בסאנגה יוגה. לפרטים   0545347800
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים