תרגול יוגה יומי - יתרונות בריאותיים מפתיעים

 
כולנו שמענו שתרגול יוגה הוא פעילות חשובה מאוד לבריאות שלנו, היא משפרת את הגמישות והיציבה שלנו ועוזרת לנו להרגע, אך למעשה יתרונותיה הבריאותיים של היוגה נרחבים ביותר ותורמים לגופינו בתחומים רבים.
הכירו 13 מהיתרונות הבולטים ביותר של היוגה.
 
1. מניעה והקלה של לחץ
 
העובדה כי תרגול יוגה יכול לעזור לנו להרגע בסוף יום ארוך ידועה לכולם, אך האם ידעתם שתרגול יומי של יוגה יעזור לכם למנוע את תחושות הלחץ מלכתחילה?
חוקרים בדקו שתי קבוצות אנשים, קבוצה אחת תרגלה יוגה פעם ביום במשך 12 שבועות והקבוצה השנייה לא.
במחקר עצמו  נבחנו שתי קבוצות האנשים במבחן של 
יכולת ואינטלקט, תוך שהחוקרים מנטרים את רמת הלחץ שלהם, קצב הלב, לחץ הדם והנשימה.
המחקר הראה כי אצל אנשים אשר תרגלו יוגה כל יום, רמות הלחץ לא עלו כלל במהלך הבחינה.
 
2. חיזוק המערכת החיסונית
 
מחקר נוסף שנערך במטרה לחקור את השפעותיו של תרגול היוגה בדק נשים שעברו ניתוח להסרת גידול סרטני בשד.
ברוב המקרים, המערכת החיסונית שלנו חוטפת 
הלם רציני בעקבות הליך כמו ניתוח, אך בקבוצת הנשים שנותחו ותרגלו יוגה באופן יומי לאחר הניתוח נצפתה פגיעה קטנה יותר בפעילות המערכת החיסונית.
המסקנה - תרגול יומי של יוגה מחזק את המערכת החיסונית שלנו וגורם לה להיות עמידה גם במקרים קיצוניים.
באותו מחקר נמצא גם קשר ישיר בין תרגול היוגה לבין 
הפחתת תחושת הדכאון.
 
3. שיפור הקשרים בחיינו
 
היוגה לא משפיעה רק על גופינו, אלא גם על נפשינו, ויכולה לעזור לנו לשפר את הקשרים עם בני הזוג, הילדים, ההורים, החברים, חברים לעבודה ואפילו עם אנשים זרים.
היוגה עוזרת לנו להרגיש שלווים יותר, מחוברים יותר לגופינו ולסובבים אותנו, השפעות שתורמות לקשר טוב וחזק יותר.
היוגה גם משפרת פלאים את הבטחון העצמי 
שלנו, תרומה חשובה במיוחד לשמירה על קשרים בריאים. הבטחון מאפשר לנו לתקשר עם אנשים אחרים באופן פתוח ומלא.
 
4. היכולת להישאר מרוכזים
 
קרה לכם פעם שניסיתם להתמקד בעבודה או בשיחה חשובה, אך דעתכם המשיכה לנדוד לעבר צרות שונות שממשיכות לטרוד את נפשיכם? הריב עם בן הזוג, האמא החולה או המינוס בבנק.
אחד הדברים שאנו מתרגלים בזמן היוגה הוא שמירה על ריכוז ומודעות מלאה לרגע בו אנו נמצאים.
כשאנו מתרגלים יוגה למשך מספיק זמן, 
ההרגל לשמור על הריכוז והמודעות מתחיל להשפיע על חיינו גם מחוץ לאימון.
ההשפעה החיובית על חיינו מתבטאת בכך שנוכל להיות קשובים יותר לשיחות עם חברים ובני משפחה, 
תהיו עובדים יעילים יותר ותנהלו את המטלות היום יומיות שלכם ביתר זריזות.
 
 
5. תזונה בריאה יותר
 
מכירים את התקופות בהן אנחנו נוטים לגשת למקרר כל שעה, גם כשאיננו רעבים? התנהגות שכזו נגרמת על ידי רמות גבוהות של הורמון הקורטיזול בדם, הקשור להשפעת הלחץ על הגוף.
תרגול יוגה מנמיך את רמת הקורטיזול ומעלה את רמת הסרוטונין במוח, האנזים המופרש במוח בזמן שאנו חווים תענוג או אושר. היוגה, הגורמת להסדרת רמות הורמון קורטיזול, עוזרת לנו להיות קשובים יותר לגוף שלנו, לאכול רק כשאנחנו באמת רעבים, ולא מתוך תגובה ללחץ.
רמות גבוהות של קורטיזול משפיעות לא רק על התדירות בה אנו ניגשים למקרר, 
אלא גם על הבחירות שאנו עושים. בדרך כלל, בהשפעת לחץ, נעדיף מאכילים עשירים במלח, שמן וסוכר, הנמכת רמות הקורטיזול תגרום לנו גם להעדיף מזונות בריאים יותר.
 
6. כח פיזי רב יותר
 
אנשים רבים חושבים כי תרגול יוגה משפר רק את הגמישות שלנו, אך למעשה היוגה דורשת מגופנו לתרגל הפעלת כוח רב מהצפוי. נכון, אומרים שכולם יכולים לעשות יוגה, אך רצוי להתחיל ברמה נמוכה, עם תרגילים שלא דורשים כוח או גמישות יוצאי דופן, ולהתקדם לאט לאט לרמה בה גופכם יהיה מסוגל לדברים שלא האמנתם מעולם כי תהיו מסוגלים לבצע.
 
 
7. ניקוי רעלנים
 
תרגול היוגה מעורר את מערכת הלימפה בגוף. מערכת הלימפה אחראית לוויסות החומרים בגופנו, היא דואגת שיהיו מספיק חומרי תזונה לחלקי הגוף השונים ומסלקת רעלנים שהצטברו.
דאגו לשתות הרבה מים לפני ואחרי אימון היוגה, כדי לוודא שהרעלנים, שמתחילים לזוז על ידי גירוי מערכת הלימפה, יאספו כולם ויעזבו את גופנו. גופכם ירגיש 
נקי וקליל, בריא יותר ומלא חיוניות.
 
8. התמודדות עם כאב
 
תרגול יוגה הוא אחד הטיפולים הנפוצים ביותר לכאבי גב תחתון. עובדה זו לא מפתיעה במיוחד, שכן תרגול יוגה תמיד עובד גם על חיזוק ושיפור הגמישות של הגב.
פרט לגב התחתון, היוגה משמשת יותר ויותר לטיפול בכאבים במקומות שונים ומפתיעים יותר - תחושות עקצוץ ותחושה רדומה בשורש כף היד, דלקות מפרקים, דאבת (כאבים לא מוסברים בשרירי הגוף), ושחיקת הסחוס בין המפרקים.
במקרים קיצוניים תרגול היוגה מותאם במיוחד לטיפול בבעיות הרפואיות השונות, אך גם תרגול בסיסי של יוגה 
יכול לעזור בהפגת כאבים כרוניים, שיפור מצב הרוח והפגת תחושת העייפות המצטברת.
 
 
9. שמירה על דחיסות העצם
 
בגילאים מתקדמים אנו מתחילים לשמוע אזהרות מהרופא לגבי צפיפות העצם, ונאלצים לקחת תוספי מזון כאלה ואחרים. מסתבר שיוגה תורמת גם לתחום זה של הבריאות.
ריצה והרמת משקולות הם פתרונות מוכרים לשמירה על דחיסות העצם, אך הם דורשים מאמץ פיזי רב. תרגול יוגה הוא אימון בו כולם יכולים לקחת חלק, והוא תורם לחיזוק העצמות לא פחות מאשר הרמת משקולות.
תרגול יוגה בגיל צעיר יעזור גם להתמודד עם בריחת הסידן בגילאים המתקדמים יותר.
 
10. שמירה על בריאות הלב וכלי הדם
 
יוגה היא לא רק שמירה על תנוחות מסויימות למשך זמן, ישנם גם סוגי יוגה הדורשים תזוזה מהירה יותר המעלה את קצב הלב. אימוני יוגה שכאלה תורמים לא רק לחיזוק השרירים, אלא גם לשמירה על מערכת דם תקינה וחסונה.
מחקרים נוספים הראו כי יוגה מתונה בשילוב עם מדיטציה הורידה את רמות הלחץ, החרדה, הדכאון, לחץ הדם ואחוז השומן אצל מטופלים שלקו 
במחלות לב וכלי דם.
 
11. מצב רוח משופר
 
במסגרת המחקר על הקשר בין תרגול יוגה לבין התאוששות מטיפול בסרטן השד נמצא כי היוגה עוזרת גם בהפגת מתח ודכאון ובשיפור איכות החיים הכללית. מסתבר שהיוגה מומלצת לטיפול בדכאון אצל כל הסובלים ממנה, לא רק בהקשר למחלות קשות.
מחקר שנערך בכלא בארצות הברית מצא כי תרגול יומי של יוגה הוריד את רמות הדכאון והחרדה אצל האסירים וגם אצל הסוהרים.
מחקר נוסף מצא קשר ישיר בין תרגול יוגה לבין וויסות מצבי הרוח המשתנים האופייניים במעבר לגיל הבלות.
 
12. טיפול בסובלים מאסתמה
 
תרגול היוגה דורש, פרט לשמירה על התנוחות, תרגילי נשימה עמוקים וסדירים. הנשימות העמוקות מתרגלות ומאמנות את מערכת הנשימה ומשפרות את החסינות שלה.
התרגול מפתח מודעות לדרך בה אנו נושמים, וכאשר הנשימה מתחילה להתדרדר, אפילו רק במעט, מיד נשים לב לכך. גם אותם אנשים אשר לא סובלים מאסתמה לא תמיד נושמים בדרך הטובה ביותר. שיפור המודעות לדרך בה אנו נושמים עוזרת לכולנו לשמור על מערכת נשימה בריאה וחזקה.
 
13. עיכול טוב יותר
 
ההתפתלויות השונות של הגוף לא עוזרות רק לגמישות. כל המתיחות והכיווצים מעוררים את מערכת העיכול ועוזרים לה לעכל טוב יותר ולהיפטר מפסולת בצורה יעילה יותר.
אימון קל על הבוקר יעורר את הגוף, ואת מערכת העיכול בפרט, ויכין אתכם ליום חדש ובריא.

עכשיו כשלמדנו על היתרונות הבריאותיים של היוגה, הגיע הזמן לתרגל:

 
לייבסיטי - בניית אתרים