השפעות הלחץ על בריאותנו

 

הלחץ הוא חלק בלתי נפרד מהחיים של רבים מאיתנו. בין אם מדובר בבעיות כלכליות, בעיות בקשר עם בן הזוג או עבודה מלחיצה, ללחץ יש השפעה תמידית וקשה על חיינו. רופאים ומדענים שונים מוצאים עוד ועוד עדויות לכך שללחץ השפעה גדולה לא רק על חיינו ועל רמת האושר שלנו, אלא גם על גופינו ורמת הבריאות. בכתבה הבאה תגלו 10 דרכים מפתיעות בהן הלחץ משפיע על הגוף שלכם. אולי הגיע הזמן לנסות ולהרגע קצת.

 

1. אובדן זיכרון
 
הבחנתם פעם שאתם שוכחים יותר דברים כאשר אתם לחוצים? מחקר חדש מצא קשר ישיר בין תחושת לחץ לבין ירידה בפעילות המוחית. הלחץ גורם לכך שנסבול מחוסר ריכוז וקשב, ונשכח דברים בקלות יתרה. עבור רבים מאיתנו אובדן הזיכרון והריכוז המופחת יכול לגרום לירידה ברמת העבודה, תוצאה שיכולה להכניס אותנו ללחץ רב יותר.
 
 
 
2. פגיעה במערכת החיסונית
 
חשבתם שתחושת הלחץ עצמה היא נוראית, אבל חכו שתשמעו מה הוא עושה לבריאות שלכם. הלחץ מפחית את פעילות המערכת החיסונית, מה שגורם לגוף שלכם להילחם בחיידקים ובוירוסים בהצלחה פחותה. פגיעה זו במערכת החיסונית היא חמורה במיוחד בתקופת החורף, בה החיידקים משתוללים בחוץ ואנו צריכים לשמור את כל ההגנות
שלנו במצב פעולה מלא.
 
 
3. ירידה במשיכה המינית
 
מסתבר שלחץ משפיע גם על ההצלחה הרומנטית שלנו. מחקרים שונים מצאו כי נשים נמשכות פחות לגברים עם רמות גבוהות של הורמון הקורטיזול. הורמון זה הוא שגורם
לתחושת הלחץ ולהשפעותיה על גוף האדם.
 
 
4. הנאה פחותה ממין
 
הלחץ משפיע לא רק על התחום הרומנטי, אלא גם על חדר המיטות. אנשים לחוצים באופן תמידי דיווחו על יצר מיני מופחת, וגם על הנאה פחותה מיחסי המין, אם וכאשר אלה מתרחשים. הירידה ביצר המיני משפיעה לרעה על מערכות היחסים, השפעה הגוררת בעקבותיה לחץ נוסף.
 
 
5. הזדקנות מזורזת
 
לא משנה כמה קרמים נקנה וכמה מסכות נמרח על הפנים, הלחץ גורם לנו להזדקן בקצב מהיר יותר. הטלומרים, הם המגינים על הגנים שבתאים שלנו, ומחקר מצא שלחץ ממושך יכול לפגוע בהם. הפגיעה בטלומרים גורמת לכך שהתא יזדקן מהר יותר. כשכל התאים בגוף שלנו מזדקנים מהר יותר, גם אנחנו מזדקנים מהר יותר. נסו למצוא קרם בשביל זה!
 
 
6. שיפור בביצועים הספורטיביים
 
למרות שרוב השפעות הלחץ על הגוף שלנו הן שליליות, ניתן למצוא בינהן גם כמה חיוביות. לחץ חמור ומיידי, לדוגמא, יכול לשפר את הביצועים במספר תחומי ספורט.
תחושת הלחץ המיידית מפעילה בגוף את רפלקס ה"הילחם או ברח". בטבע, רפלקס זה מאפשר לחיות לברוח בשיא המהירות, מטורף אכזרי, או לעמוד ולהילחם מולו בכוח מוגבר. לנו, בני האדם, אין טורפים, ולכן רפלקס זה המשפר את המהירות והכוח שלנו יכול לעזור לנו להבקיע את השער האחרון.
 
 
7. הורמונים משתוללים
 
לחץ משפיע על רמות ההורמונים של נשים וגברים. אצל נשים, הלחץ גורם לייצור מופחת של הורמוני האסטרוגן והפרוגסטרון ולעלייה בייצור הורמון הקורטיזול. שילוב ההשפעות יכול לגרום לאי סדרים במחזור, ואפילו לכאב מוגבר. אצל נשים וגם אצל גברים אי הסדר ההורמונלי יכול לגרום לדעיכת הדחף המיני, ולבעיות פוריות.
 
 
8. פגיעה בעור
 
אנשים רבים יכולים להעיד כי לחץ עלול לגרום להופעת אקנה, להתפרצות פסוריאזיס או להחמרת מצב קיים. השפעות אלה על העור מתרחשות כנראה עקב ייצור אנדרוגנים בגוף בזמן לחץ. לחץ מתמשך יכול לגרום גם לפגיעה בשיער. בניגוד לדעה הרווחת, הלחץ לא יהפוך את שיערכם לאפור, אבל הוא כן יגרום לו להיות פחות מלא חיים וברק, ולפעמים אפילו יגרום לנשירה.
 
 
 
9. הפרעות בשינה לטווח הארוך
 
קשה לכם להירדם? אולי כדאי שתתחילו להירגע. לחץ גורם לגופנו להיות במצב של עוררות יתר, מצב בו אנו לא מרגישים ישנוניים. במקרה של לחץ מיידי, לחץ רב הנגרם כתוצאה ממקרה מסויים, הפרעות השינה יעלמו ברגע שהלחץ יעבור. הסובלים מלחץ כרוני, תחושת לחץ תמידית, עלולים לפתח הפרעות שינה ארוכות טווח. המחסור בשינה גורם גם הוא לעלייה ברמות הלחץ ביום שאחרי.
 
 
10. השמנה
 
הלחץ משפיע על המשקל שלנו בשתי דרכים שונות. הדרך הראשונה היא תחושת התיאבון המוגבר שהלחץ גורם לנו, השולחת אותנו למקרר יותר מבימים רגילים. ההשפעה השנייה, החמורה יותר, היא השפעתו של הקורטיזול, הורמון הלחץ, על השומן. מחקר מצא כי הורמון הקורטיזול גורם לגופנו לאגור יותר שומן, ומגדיל את תאי השומן הקיימים. לא רק שאנחנו אוכלים יותר, אנחנו גם משמינים יותר בקלות!
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים